- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

SGK SSK sorgulama yaparak ilk işe giriş tarihinizi öğrenebilirsiniz!

SGK SSK sorgulama yaparak ilk işe giriş tarihinizi öğrenebilirsiniz! sitemize 28 Mart 2016 tarihinde eklenmiş ve 310 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.

SGK SSK sorgulama işlemleri yapmak emeklilik dahil birçok yerde ihtiyacımız olan bir durumdur. Sigorta bilgilerimizin tümüne de SGK SSK sorgulama yaparak ulaşabiliyoruz. SGK SSK sorgulama nereden nasıl yapılır haberimizde.

sgk-ssk-sorgulama-yaparak-ilk-ise-giris-tarihinizi-ogrenebilirsiniz--6794490

1 Ekim 2008 tarihinden sonra çıkan yasayla beraber SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek bir ad altında toplanmış ve adı SGK olmuştur. SGK açılımı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Ancak kendi içinde de bölümlere ayrılmış, önceden var olan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı böylece birbirinden ayrılmıştır. 4A SSK, 4B Bağ-Kur 4C ise Emekli Sandığı’nı belirtip, bu şekilde ayrıştırılmasında bu kategorilere kimlerin girdiği belirlenmiştir. Bir zamanlar SSK’lı olarak çalışan kimseler 2008 tarihinde yasadaki maddenin düzenlenmesi ile artık SGK 4A’lı olmuşlardır. Aslında yapı olarak hiçbir farkı yoktur. 4A kategorisine giren kişiler hala bir işverenin veya daha fazla işverenin yanında çalışanlar için kullanılmaktadır.

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

SGK yaşantımızın çalışamayacağımız kısmında bizim için önemli bir yeri kapsar. Çalıştığımız işler sonucunda işverenimiz buna göre şahsımıza belli bir sigorta yaptırır. Yaptırmış olduğu sigortanın kaç gün olduğu, ne kadar para yattığı ve bazı farklı durumlar hakkında bilgi sahibi olmak için SGK SSK sorgulama yaptırabiliriz.

Ülkemizde birçok insanın düşük gelir sahibi olması, geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle en azından sağlıklarını ve emekliliklerini garantiye almak için SGK yapıldığından emin olmaları gerekir. SGK sayesinde Devlet hastanelerinden ücretsiz faydalanabilir, sağlık durumunuza göre emekli olabilirsiniz. Ama günümüzde de bazı yolsuzlukların olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir. Bazı durumlarda bunu işçinin kendisi biraz daha fazla paranın cebine girmesi ile kabul ederken çoğu işverenin bazısı da SGK yaptırmayı kendi reddeder. Kazanacakları iki üç kuruş para için çalıştırıp emeğini yediği insanın hakkını sömürmekten başka bir şey değildir bu. İşte bu yüzden dönem dönem SGK durumunuz hakkında bilgi almak olsun ya da işvereninizin bu durumdaki güvenilirliğini gözetmek için olsun SGK’nın kendi sitesinde bunu sorgulatabilmemiz için bir sistem oluşturulmuştur. Eskiden SSK’lı olarak kendini bilen kişiler günümüzde SGK SSK sorgulamayı yapmak için SGK 4A’dan yapmaları gerekir.

SGK SSK Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yukarıda vermiş olduğumuz e-devlet adresine girerek T.C. kimlik numaranız ile kolay bir şekilde SGK SSK sorgulamanıza ulaşabilirsiniz. Ancak SGK SSK sorgulama için E-devlet sistemine giriş yapabilmek için PTT’den belli bir ücret karşılığında T.C. kimlik numaranıza tanımlanmış bir şifre almanız gerekir. Bu şifreyi edindikten sonra SGK SSK sorgulama linkine girip istediğiniz şekilde gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Edinmeniz gereken tüm bilgiler detaylı bir şekilde SGK SSK sorgulamanıza sunulmuş olup eskisi gibi para ya da zaman kaybına uğramadan kolayca ulaşabilirsiniz.

Devlet bazı durumlarda bizim çıkarlarımızı gözeterek doğru bilgiyi temin edebilmemiz için bizim yararımıza, işlerimizi basitleştiren sistemler oluşturur. E-devlet sistemi içinde daha birçok bu tipte, sorgulayabileceğimiz bakanlıklara ait sistem mevcuttur. Sizde haklarınızı gözetebilmek için bu sistemlerden zaman zaman mutlaka yararlanmalısınız. Hakkımızı göz ettiğimiz sürece de oluşabilecek yolsuzlukların önüne geçebilmemiz mümkündür. E-devlet sitesini gezdikten sonra yararınıza olacak diğer bilgileri de edinebilirsiniz.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz