- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Makine ve Fotoğraf Çekimi

Makine ve Fotoğraf Çekimi sitemize 29 Temmuz 2017 tarihinde eklenmiş ve 112 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sensör: Fotoğrafın dijitale geçmesiyle beraber görüntüyü dijtale çeviren aygıta da sensör deniyor. Filmli makinelerdeki film gibi düşünebilirsiniz. Sensörün boyutunun büyük olması daha fazla detay alabileceğiniz anlamına da geliyor. Yani makine satın alırken dikkat etmemiz gereken en önemli özelliklerden birisi sensörün boyutu, megapiksel değil.

sensöz

Ekran: Dijital SLR (DSLR) makinelerin yaygınlaşmasıyla beraber çekilen fotoğrafları görebildiğimiz makinenin arka kısmındaki bölümdür. Büyüklüğü yine bir tercih sebebi olabilir. İlerleyen teknoljiyle beraber neredeyse makinelerin arkasının tamamını ekran oluşturmaya başlamıştır.

ekranVizör: Türkçeye “bakaç” olarak çevrilmiş olmasına rağmen genellikle vizör olarak bilinir. Fotoğraf çekerken gözümüzü dayayıp baktığımız yerin adıdır. Makinelerin vizörleri genellikle %100 görüş açısına sahip değildir. Bu sebeple gördüğünüz alandan %3-5 daha fazlasını fotoğrafınızda göreceksinizdir. Yeni nesil makinelerdeki Live View özelliği ile vizörün önemi birz azalsa da yine de en önemli bölümlerden biridir.

vizör

Live View: Makinelerde vizör kullanmak istemeyen ve göz dayanamanın yapılamayacağı yerler düşünülürek DSLR’lere uyarlanmış bir çeşit görüntüyü önceden görmedir. Klasik basçek kompakt makinelerin hemen hepsinde görülen Live View çekeceğiniz görüntüyü o anda ekranda gösterir. DSLR makinelerdeki Live View çok daha gelişmiş durumda olup netleme alanını %100 büyüterek bile kullanılabilmektedir.footLens / Objektif: Fotoğrafın sensöre düşmesi için gerekli optik sistemdir. Lensin kalitesi fotoğraf için çok önemlidir. Kullandığınız makineden çok kullandığınız lens iyi bir fotoğrafta etkilidir. Geniş açı, dar açı, makro, balıkgözü gibi farklı isimlerde lensler mevcuttur. Bunları daha sonra detaylı şekilde inceleyeceğiz.

lens6025

 

Alan derinliği: Alan derinliği, fotoğrafta netleme yapılan konunun, önünde ve arkasında net olarak görülen alanın miktarıdır. Genellikle fotoğrafa yeni başlayanların en çok sorduğu sorulardan biri “Arkaplanı nasıl flu yaparım?” sorusudur. Bu sorunun cevabı bu konuda yatmaktadır. Bu soruyu ayrıca daha sonra cevaplayacağız.

DOF-ShallowDepthofField-300x216

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz